נאום נתניהו. צילום מסך מיוטיוב
נאום נתניהו. צילום מסך מיוטיוב

חמישה שקרים על החסינות של נתניהו

בנאום החסינות הדרמטי שלו, אותו נאם נתניהו כאילו הוא וינסטון צ׳רצ׳יל בנאומו ״הייתה זו שעתם היפה ביותר״, אמר נתניהו כל מיני אמירות מוזרות בזכות בקשת החסינות שלו. הוא אמר למשל, כי חסינות היא אבן יסוד בדמוקרטיה.

עוד אמר, שהחסינות נועדה להגן על פוליטיקאים מתפירת תיקים, ושנבחרי העם יוכלו לשרת את העם לפי רצון העם ״ולא רצון הפקידים״. עוד אמר, שחסינות לא נועדה למנוע העמדה לדין, שהרי היא זמנית ומתבטלת עם תום כהונת הכנסת. אני אישית הכי חיבבתי את המשפט ״והכי מדהים- האשמה חדשה, שלא הייתה קיימת בתולדות האנושות״. לא יכולת להיסחף עוד קצת עם הדרמטיות והדמגוגיה?

כתם שחור על הדמוקרטיה

החסינות של נתניהו היא ממש לא אבן היסוד של הדמוקרטיה. קודם כל, יש להבהיר, כי יש שני סוגים של חסינויות: חסינות דיונית, וחסינות מהותית. חסינות דיונית, הכוונה לחסינות זמנית, כפי שאמר נתניהו, שנועדה למנוע הליכים פליליים נגד חבר כנסת בעודו מכהן. לעומת זאת, חסינות מהותית, היא חסינות שאינה זמנית, ונועדה להגן על חבר כנסת כך שיוכל לבצע את השליחות לשמה הוא נבחר, מבלי לחשוש לעמוד לדין ומבלי לחשוש מפני רדיפה. 

שקר מספר 1: לא בורח מהעמדה לדין

נתניהו טוען שהוא לא נמלט מהעמדה לדין, אלא פשוט יטפל ב״לא יהיה כלום״ הזה לאחר שיסיים את תיקיו המשפטיים. עם זאת, בבקשת החסינות שהגיש לכנסת, הוא טוען לחסינות מהותית לגבי תיקים 1000 ו-2000 (ראו עמוד 9 ומטה בבקשה). כלומר, השקר הראשון, הוא שהוא משקר לגבי הטענה שהוא לא בורח מהעמדה לדין.

שקר מספר 2: אכיפה בררנית

בבקשת החסינות שלו, כמו גם בהופעות רבות בתקשורת, טוען נתניהו לאכיפה בררנית: אם הוא נאשם בקבלת שוחד על סיקור אוהד, אז כך גם פוליטיקאים רבים שקיבלו סיקור אוהד מידיעות אחרונות או גופי תקשורת אחרים. השקר של נתניהו בנושא הזה הוא פשוט ספין: נתניהו מתמקד במתת שהוא קיבל: סיקור אוהד. אולם הוא, בניגוד לאחרים, סיפק תשתית ראייתית לתמורה שנתן בעבור אותו סיקור אוהד. בנוגע לתיק אלוביץ׳, ההטבות הרגולטוריות שנתן הן משמעותיות. בנוגע לתיק 2000, הוא לא סיפק תמורה, ולכן לא מדובר בתיק שוחד. עם זאת, מדובר בתיק הפרת אמונים, היות והוא היה מצוי בניגוד עניינים חריף.

נכון, גם פוליטיקאים אחרים מדליפים ידיעות כאלו ואחרות, ומקבלים סיקור אוהד. וכן, גם הדלפות מהקבינט או מישיבות סודיות אחרות זה לא חוקי. אבל, אין ראיות לעסקאות האלה בידי המשטרה. חוץ מזה, טוב יהיה לפוליטיקאים, כולל ביבי, שהמשטרה לא תחקור הדלפות, כי לא יישארו פוליטיקאים שינהלו את המדינה לאחר מכן, שהרי כולם יימצאו אשמים. 

שקר מספר 3: בני גנץ לקח 50 מליון שקל ללא מכרז, ושלשל לכיסו 4 מליון שקל

מדובר בשקר הזוי: חברת הממד החמישי, הייתה חברת סייבר שבני גנץ היה היו״ר שלה. בהסכם שעשתה החברה עם משטרת ישראל, סוכם כי המשטרה תרכוש את המוצר של החברה ב-50 מליון שקל בסופו של דבר, לאחר פיילוט ראשוני. עבור הפיילוט, שילמה המשטרה 4 שקלים לחברה. אחרי הפיילוט, רצתה המשטרה להמשיך עם ההתקשרות, אולם לאחר שמבקר המדינה כתב דוח חמור על הפרשה, ההתקשרות הופסקה והחברה נסגרה בסופו של דבר.

אבל הפרטים שמסר נתניהו פשוט לא נכונים: החברה לא קיבלה 50 מליון שקלים, אלא הייתה אמורה לקבל אותם בהנחה שהפרויקט יצליח. כמו כן, אין שום ראיה שגנץ קיבל שקל לכיס שלו מתוך 4 מליון השקלים. הסכום שולם לחברה שנמצאת בכינוס נכסים.

 

שקר מספר 4: לא ביבי? לא ניגוד עניינים

נתניהו כידוע הוא מגן רצון העם. כל מה שהוא רוצה, זה לשמור על העם ועל האינטרסים של העם. זו הרי מהות הדמוקרטיה: שלעם תהיה הזכות לבחור את נציגיו. לכן, תמוה בעיני, מדוע הוא מסרב לאפשר דיון בוועדת הכנסת בבקשת החסינות שלו? כל הכנסת הם נבחרי העם, לא רק סיעת הליכוד. 

עושה דברו של נתניהו, מיקי זוהר, טוען שהחלטת היועמ״ש של הכנסת, אייל ינון, לאפשר את הדיון בוועדת הכנסת היא ״לא פחות מהזויה״. מדוע? כי הוא נגוע בניגוד עניינים, שהרי בת זוגתו עוסקת בתיקי נתניהו בעבודתה בפרקליטות. לפי מיקי זוהר, כל פקיד ציבור הוא שמאלן עם אג׳נדה, ולא מבצע את תפקידו מתוך שליחות ציבורית. גם, אייל ינון, שהוא קונצנזוס נדיר במערכת הפוליטית. אם הוא מכריע במשהו שלא טוב לביבי, אז הוא שמאלן. 

שקר מספר 5: מה? מה פתאום!

טוב, את זה כולם מכירים: תשובתו הנפלאה של נתניהו לקרן מרציאנו. לא פלא שהוא לא מתראיין לתקשורת: הוא פשוט לא זוכר איך עושים את זה. ראיון שקיבל בתנאים הכי טובים שיכל מישהו לקבל במדינה עם תקשורת חופשית, נשאל שאלה ושיקר בלי למצמץ. איך זה נגמר? כולם יודעים.

פוסטים נוספים

לקריאה נוספת
  • האמת על הריסת בתי מחבליםהאמת על הריסת בתי מחבלים
    בשבוע שעבר קיבל בית המשפט העליון את העתירה שהוגשה על ידי משפחתו של יונס אבו בכר, שעתרה על מנת למנוע את הריסת בית המגורים של המשפחה. הבית היה מועמד להריסה …
  • האם אתם מסכימים הייתם ששכונת מגוריכם תוצף במבקשי מקלט?האם אתם מסכימים הייתם ששכונת מגוריכם תוצף במבקשי מקלט?
    כפי שכתבתי, השיח על הגירה מאד פוליטי, ולא בהכרח מושפע מן העובדות. קולות אשר קוראים לקלוט את מבקשי המקלט בהתאם להצהרותיה של מדינת ישראל באמנת הפליטים, ובהתאם לחובתה המוסרית, נחשבים …

בא לכם להגיב?