פלסטינים כנועים

נציבות זכויות האדם של האו״ם פרסמה השבוע ״רשימה שחורה״ של חברות הפועלות מעבר לקו הירוק. בימין הגיבו כצפוי בנהי על כך שמדובר בגוף מוטה, והאו״ם הוא צבוע ואנטישמי. 

זה נכון, אגב. האו״ם הוא גוף צבוע, מוטה נגד ישראל וכך המשפט הבינלאומי בו הוא עושה שימוש: ארה״ב מפעילה כלא עינויים בגואנטנמו, לכל אירופה היסטוריה אפילה של שיעבוד וכיבוש, סין היא דיקטטורת ענק שכולאת מוסלמים ומונעת מידע מאזרחים. רוסיה, ובכן, היא פשוט מיזם פשע ורשע בהתגלמותו. ושלא נתחיל לדבר על מדינות ערביות או מדינות אפריקאיות. עם זאת, אין מדינה שסופגת גינויים באו״ם כמו מדינת ישראל. 

אולם העובדה שהאו״ם הוא גוף מוטה ומושחת, אינה לכשעצמה אומרת שהמאבק של הפלסטינים דרך מוסדות האו״ם ומוסדות בינלאומיים אחרים אינו מוצדק. תחשבו שנניח הייתם נולדים כפלסטינים, נניח בעיר כמו חברון למשל. חופש התנועה שלכם מוגבל. אין לכם סיכוי לפרנסה טובה, והמתנחלים מתהלכים בעיר עם תחושת אדנות וזכאות של כובש. חיילים עוצרים אתכם לפי גחמותיהם, ואם אתם רוצים לעבוד בישראל, חכו חכו. 

המרור שאוכלים הפלסטינים מרגע לידתם, הוא כמובן אחת הסיבות המובילה חלק מהם לדרך הטרור. על כך הם סופגים גנאי, ובצדק, כטרוריסטים, ומכאן נעשות הכללות מצד הימין שאי אפשר לדבר עם הפלסטינים, כולם טרוריסטים, ולכן הפתרון הוא פשוט להביס אותם, שהרי ״שלום עושים רק עם אויבים מובסים״, כפי שתלו השבוע בשלטי ענק בתל אביב. אבל מה קורה כאשר הפלסטינים פועלים באמצעים שבינם לבין אלימות אין שום קשר? איזה מאבק אנחנו מצפים מהם לנקוט כדי לעמוד על הזכויות שלהם?

גנץ וטראמפ

לא נותרה להם כל ברירה

לפני חודשיים החליטה תובעת מטעם בית המשפט הבינלאומי בהאג, פאטו בנסודה, כי לפי הליך בדיקה מקדמית שעשתה, ישראל מבצעת פשעי מלחמה בשטחים הכבושים. נתניהו הגיב כי מדובר ביום שחור לאמת ולצדק״. דני דנון, השגריר באו״ם, אמר כי מדובר בטרור דיפלומטי. האם כל זה אומר שישראל לא מבצעת פשעי מלחמה? האם ישראל לא מיישבת אזרחים בשטח כבוש מטעמים שאינם בטחוניים? תעשו לי טובה.

אפיק אחר של פעולה שנוקטים בו הפלסטינים ותומכיהם, הוא קידום החרם על ישראל, תחת תנועות שונות הפועלת בקמפיין המכונה ״BDS״. נכון, מדובר בארגונים שרובים אנטישמיים מן הסוג השקרן והנחות ביותר. בכלל, הרבה שקרים מתערבבים בנראטיב הערבי-פלסטיני. אולם כל זה לא אומר שאין כיבוש: למרות הצביעות של האו״ם, של המשפט, הבינלאומי, של תנועת החרם, מה יכול פלסטיני שמתנגד לכיבוש לעשות, כדי ״לצאת בסדר״ לשיטת הימין? איזה מאבק הוא בכיבוש הוא מאבק לגיטימי? כנראה שאף מאבק בכיבוש לא ייחשב כלגיטימי על ידי מפלגות הימין, לרבות כחול לבן, שגם היא כאמור מפלגת ימין

עכשיו ״נחתו״ על הפלסטינים עם עסקת המאה. מה אמורים הפלסטינים לחשוב עכשיו על המאבק שלהם לכיבוש? הפלסטינים שרצו להגיע לפתרון מדיני  באמצעות משא ומתן – ספגו מפלה איומה. לעומתם, כל מי שסירבו למשא ומתן והאמינו שהעם הפלסטיני ישיג את זכויותיו רק בכוח, קיבלו אישור סופי לתזה שלהם. הם כעת יכולים להוכיח לנו: היהודים מבינים רק כוח. הם תמונת הראי המושלמת לאלו שתלו את השלט שפתח את הבלוג הזה: אלו שמאמינים ששלום עושים רק עם אויבים מובסים. הלאומנים הפלסטיניים והלאומנים היהודיים, שניהם שותפים של אותו רעיון נוראי של מדינה דו-לאומית.

מהו אם כן, ״תשובת השמאל״? אני סבור כי כיום לא ברור לרבים בישראל מה מייצג באמת השמאל מבחינת רבות, מה שתורם לניכור כלפי השמאל שלא בצדק, ומלבה מתחים פנים-חברתיים. המתיחות בארץ לא פשוטה, ולא נראה שזה משתפר בקרוב.

אמרו לי שהמילה ״שמאל״ מעוררת אנטגוניזם, ועדיף שלא לעצבן אנשים כדי שייכנסו יותר לאתר. על כך אני אומר, שמי שמתעצבן מעצם המילה שמאל, צריך לחשוב עם עצמו מדוע הוא כל כך שונא את השמאל. אני מזמין אותו לקרוא כאן ולקבל רושם אחר.

לקריאה נוספת
לקריאה נוספת
  • למה הצבעתי לרשימה המשותפתלמה הצבעתי לרשימה המשותפת
    יוצר אינו ידוע, כאמור בסעיף 27א לחוק זכויות יוצרים בבחירות שהתקיימו השבוע מעריכים כי 20,000 יהודים הצביעו לרשימה המשותפת. אני אחד מהם, ואני רוצה להסביר לכם למה עשיתי זאת (אגב, …
  • חמישה שקרים על החסינות של נתניהוחמישה שקרים על החסינות של נתניהו
    נאום נתניהו. צילום מסך מיוטיוב בנאום החסינות הדרמטי שלו, אותו נאם נתניהו כאילו הוא וינסטון צ׳רצ׳יל בנאומו ״הייתה זו שעתם היפה ביותר״, אמר נתניהו כל מיני אמירות מוזרות בזכות בקשת …

השאר תגובה