האם אתם מסכימים הייתם ששכונת מגוריכם תוצף במבקשי מקלט?

כפי שכתבתי, השיח על הגירה מאד פוליטי, ולא בהכרח מושפע מן העובדות. קולות אשר קוראים לקלוט את מבקשי המקלט בהתאם להצהרותיה של מדינת ישראל באמנת הפליטים, ובהתאם לחובתה המוסרית, נחשבים ״לשמאלנים בולשביקים״.

השמאל מואשם בכך שהוא צבוע, שהרי הוא לא היה מסכים לקלוט את מבקשי המקלט בשכונות המבוססות של תל אביב, שהוא מפקיר את התושבים המוחלשים (״עניי עירך קודמים״), ואף שהוא מסכן את הרוב היהודי במדינה.

אולם כאן בדיוק הספין: תיאור המציאות כאילו האפשרויות היחידות העומדות בפנינו, הן  או גירוש או המשך שהותם של מבקשי המקלט בתחנה המרכזית ובאזורים מוחלשים נוספים. המציאות היא שישנה אפשרות שלישית: אם ישראל הייתה מגבשת מדיניות נבונה אשר מאפשרת למבקשי המקלט זכויות מינימליות ואפשרויות לעבוד, ניתן היה להביא לפיזור מבקשי המקלט בכל חלקי הארץ, כך שלא היו מהווים נטל או מפגע כלפי האוכלוסייה הוותיקה במקום.

מבקשי מקלט פוסט 2 תמונה
את רוצה להגיד לי שהמלכה מ-The Crown היא המלכה עד היום?

בנוגע לאותה ״צביעות״ כביכול מצד ארגוני הזכויות, נכון, אף אחד לא ירצה שיזרקו במקום מגוריו אלפי פליטים ללא אשרת שהייה המאפשרת להם לעבוד, ומאלצת אותם לגור ברחובות. לכן, הפתרון הוא לא לדחוף את מבקשי המקלט לאזור מסוים כמו דרום תל אביב, ולטעון שחייבים לגרש אותם,  אלא שהשמאל פשוט לא מאפשר.

הפתרון הוא לגבש מדיניות מושכלת ביחס לנושא, אשר אינה מושפעת מפופוליזם זול. מדיניות מוצעת אפשרית למשל, היא לאפשר אשרות שהייה אשר יאפשרו למבקשי המקלט חופש תעסוקתי וחופש תנועה, ואולי אף לעודד את פיזורם ברחבי הארץ על ידי מערכת הרווחה. אם מבקשי מקלט היו יכולים לעבוד באופן חוקי, לא הייתה להם סיבה להיתקע דווקא באגם גועל הזה שנקרא איזור התחנה המרכזית. הם בני אדם בדיוק כמוכם, וגם הם היו מעדיפים לא לגור שם.


מדיניות אפשרית אחרת, היא לגרש את מבקשי המקלט בכוח ובאלימות בניגוד לאמנת הפליטים וכנגד דעתו של בית המשפט העליון. מדינת ישראל פשוט צריכה להחליט שזהו המודל המדיני אותו היא מבקשת להגשים ופשוט לאמץ אותו. כך לפחות, ניפטר מן הצביעות האמיתית ומהעמדת הפנים. אם מדינת ישראל לא באמת מעוניינת לקלוט פליטים, אז שתסיר את חתימתה ומחויבותה מאמנת הפליטים. כך ניפטר מן הצביעות. שהמדינה פשוט תודה בפה מלא, שמדינות אירופה שלא קלטו יהודים בתקופת מלחמת העולם השנייה – פשוט עשו בשכל. מדינות לא צריכות לקלוט פליטים. נבטל את האמנה הזאת וזהו.

תחנה מרכזית
איזור נווה שאנן. מקום נפלא לגדל משפחה של חולדות. צילום: רוי בושי

איום על הרוב היהודי?

חלק ממובילי מחאת תושבי דרום תל אביב, טוענים שהם לא מסתפקים בהרחקת ״המסתננים״ כלשונם מתל אביב, אלא מישראל כולה, על מנת לשמור על ״מדינת הלאום״. בכך מוכיחים במידה מסוימת צביעות: אתם טוענים שאתם נאבקים על הבית לא? מדוע אז אתם דחיתם את מתווה האו״ם? . נראה כי חלק מתושבי דרום תל אביב בראשות שפי פז, מנהלים מאבק שהוא גזענות נטו ואין עניין בהתייחסות אליו. אולם עדיין הטיעון נשמע- ״סכנה לרוב היהודי?״

לגבי הטיעון בנוגע לסכנה הלכאורית לרוב היהודי בישראל, יש להדגיש כי מאז הושלמה בניית גדר ההפרדה בדרום ב-2012, מבקשי המקלט פשוט דה פקטו לא נכנסים עוד למדינת ישראל. אלו אשר נשארו בתחומי המדינה, מהווים פחות מ-38,000 מבקשי מקלט נכון לסוף שנת 2017 (לא כולל ילדיהם הביולוגים של מבקשי המקלט אשר אינם נספרים בחישוב זה).[i]

אני באופן אישי מאד סקרן לדעת, כיצד אותם 38,000 מבקשי מקלט מהווים סכנה לרוב היהודי במדינת ישראל, אולם סיפוח שטחי יהודה ושומרון, על מיליוני תושביהם הערבים, אינם מהווים סכנה שכזו? השלמת גדר ההפרדה על ידי ממשלת ישראל, מהווה בסופו של דבר צעד חשוב לשמירה על גבולותיה וריבונותה של מדינת ישראל: אף מדינה לא אמורה לקלוט שטף אינסופי של מבקשי מקלט ממדינות נחשלות, אפילו אם מדובר בפליטים באופן ודאי. עם זאת, שאלת ״המידה הנכונה״ של כמות פליטים אותה צריכה מדינת ישראל לקלוט אינה רלוונטית עוד, לאור השלמת הגדר, כאשר אוכלוסיית מבקשי המקלט קטנה מאד, אותה ישראל יכולה לקלוט ללא מאמץ רב מבחינתה.

[i] רשות האוכלוסין וההגירה ״נתוני זרים בישראל״ (אוקטובר 2017). לקריאה לחצו כאן.

ילד עני
יום אחד אני אהיה ראפר או שחקן כדורסל

פוסטים נוספים

בא לכם להגיב?