שקד קשה לפיצוח

כבר שנים ארוכות, מאז שגווע תהליך אוסלו, אנחנו עדים ליותר ויותר פוליטיקאים מהזרם המרכזי שמתנגדים לשלום עם הפלסטינים, ומכנים מבקשי שלום כקיצונים והזויים. לעומת זאת, תומכי ההסדר המדיני עם הפלסטינים סבורים כי מדובר בדרך ההגיונית והיחידה לשמור על בטחונה ואופייה הדמוקרטי של מדינת ישראל לדורות הבאים.

״אתם לא מבינים כלום״, מטיחים מהימין. ״אנחנו כבר חשבנו על הכל! קודם כל, ממילא אין עם פלסטיני, אז מי הם בכלל. דבר שני, בורא עולם הבטיח לנו את הארץ הזאת, וזה סלע קיומנו, ולאף יהודי אסור לוותר על גרגיר אדמה מארץ הקודש. זה כתוב בתורה הרי".

אז מה נעשה עם מליוני הפלסטינים שנמצאים בסגר בעזה וחיים במשבר הומניטרי מתמשך שרק מחכה לקרות? ״ניחא, בעיה שלהם״. ומה נעשה עם ערביי ישראל שחשים משבר זהות? מה עם ערביי הגדה שאין להם אזרחות לשום מדינה? לפי בנט הפתרון פשוט: כל שנדרש הוא לנפץ את האשליה הפלסטינית שתהיה מדינה, ואז לפלסטינים לא תהיה סיבה להתקומם והם יתחילו לחשוב עתיד משותף בצל מדינת ישראל. 

זו התקווה, טמבל!

הלוגיקה של הטיעון מעניינת מאד: אם יש להם תקווה למדינה פלסטינית, אזי הם יפנו לטרור ולאמצעים להשיג אותה. אולם אם אין תקווה למדינה פלסטינית, הם פשוט ימשיכו הלאה. התקווה, התקווה היא שהורסת הכל. יש מקום רק ל״התקווה״ אחד בארץ הזאת, והיא כבר בהמנון שלנו. כל שצריך הוא להפריד בין ״התקווה״ לבין הפלסטינים. 

איילת שקד
מה עושות האיילות בלילות? מדברות שטויות. צילום: ויקיפדיה

מכל מקום, כדי לקדם את הרעיון של חוסר התקווה לפלסטינים, צריך לנקוט צעדים. בניגוד לשמאל, הימין חי ובועט, וכל הזמן עושה צעדים לעבר מטרותיו. בימין יודעים שאי אפשר לחסל תקווה בבת אחת, אלא בתהליכים. רעיונות גדולים גוועים לאט. אז מה מציעים בנט ושקד? לספח את שטחי C. למי שלא מכיר, שטחי C, הם השטחים מעבר לקו הירוק, שנמצאים בשליטה בטחונית ואזרחית של מדינת ישראל (בניגוד לשטחים הנמצאים בשליטה ערבית חלקית או מלאה). חיים בהם למעלה מ-400,000 ישראלים יהודים.

כמה ערבים חיים שם? תלוי את מי שואלים. אם שואלים את שקד למשל, אז פעם זה היה 48,000 ערבים. לאחר מכן, 100,000 ערבים, ולבסוף היא לא יודעת. מסתבר שהיא ״לא ירדה לרזולוציות האלה״. ומה נעשה עם אותם פלסטינים? האם יקבלו אזרחות? האם יחיו ללא זכויות? האם ייגרשו אותם פשוט? ״לא ירדנו לרזולוציות האלה״. טוב, העיקר שיש תוכנית. סה״כ מדובר בפרטים שוליים לא?

כשהטיעון חלש, תצעק אותו

שנים שהשמאל סופג דה לגיטימציה ציבורית. לא ברור מהו שמאל, אבל ברור שזה רע. הימין מוליך אותנו למדינה דו-לאומית, רק מבלי לספר לנו זאת. אולם מתברר שהימין בעצמו לא ממש חשב עד הסוף על הדברים. כל מה שיודעים הוא שהארץ הזאת שלנו, ולא צריך לדעת יותר. מתברר שאשת הברזל הישראלית, מהנדסת בהכשרתה, לא הנדסה איזה פתרון מופלא שעוד לא חשבו עליו. מתברר שלא חשבו על כלום.

 

מפה איילת שקד

 

טוב, אבל מדובר בפוליטיקאית ישרה לא?

בתקופה האחרונה, הפרסומים על חשדות לפלילים לכאורה מצד שקד עולים על גדותיהם. השבוע התפרסמה ידיעה לפיה שקד העבירה מסרים לנתניהו, לפיהם אם יכניס אותה לליכוד, היא תדאג לו לחסינות אחרי הבחירות. פרשה שכזו, אם תתברר כנכונה, צריכה להביא להפיכה שלטונית על ידי מהומות ברחובות. מדובר בפרשת בר און חברון בריבוע. עם זאת, כפי שאתם כנראה מתארים לעצמכם, קשה להאמין שההאשמות הללו יתבררו בבית המשפט.

ידיעה נוספת התפרסמה על תקופת כהונתה כשרת משפטים. באותה תקופה, שקד הייתה מקורבת מאד ללשכת עורכי הדין דאז, אפי נוה. נוה, באמת חמד של בחור, דאג לפקוד אנשים לבית היהודי. בתמורה (הכל לכאורה), שקד קידמה עבור מקורביו רפורמות בתקנות הפרסום של לשכת עורכי הדין, כך שעורכי דין המקורבים לנווה יוכלו לפרסם שירותים משפטיים.

ביולי האחרון, פרסם מיקי רונזטל בפייסבוק שלו, כי איילת שקד סירבה לתמוך בחוק שיפגע בפרסום סמוי בתקשורת:

״כאשר ניסיתי לשכנע אותה כשרת המשפטים לתמוך בחוק שלי שישקף לציבור את הפירסום הסמוי, אמרה לי במפורש. ״השתגעת? לא אפגע בידיעות. נוני מתנגד״. לפגוע בציבור אין בעייה. בנוני – חס וחלילה. והנה נוני משלם לה בכתבה מפרגנת במוסף השבת של ״ידיעות אחרונות״. וזה לא המקרה היחיד שבו נתקלתי בהתנהלותה המושחתת. לא רק את ביבי צריך לחקור ולהעמיד לדין, אלא גם את איילת.״

יש לציין כי מיקי רוזנטל מעיד על כך ישירות, והוא עצמו כבר אינו חבר כנסת ואינו בעל אספירציות פוליטיות, כך שאין לו על פניו סיבה לשקר. עם זאת, למיטב ידיעתי לא נעשה שום דבר בנדון.

יום אחד ביבי הזה יילך מאיתנו. כשהוא יילך, מי שיחליף אותו עשויה בהחלט להיות איילת שקד. לא נראה לי שדרוג גדול במיוחד.

מהו אם כן, ״תשובת השמאל״? אני סבור כי כיום לא ברור לרבים בישראל מה מייצג באמת השמאל מבחינת רבות, מה שתורם לניכור כלפי השמאל שלא בצדק, ומלבה מתחים פנים-חברתיים. המתיחות בארץ לא פשוטה, ולא נראה שזה משתפר בקרוב.

אמרו לי שהמילה ״שמאל״ מעוררת אנטגוניזם, ועדיף שלא לעצבן אנשים כדי שייכנסו יותר לאתר. על כך אני אומר, שמי שמתעצבן מעצם המילה שמאל, צריך לחשוב עם עצמו מדוע הוא כל כך שונא את השמאל. אני מזמין אותו לקרוא כאן ולקבל רושם אחר.

לקריאה נוספת
לקריאה נוספת
 • מדינה יהודית ודמוקרטית? הסיבה האמיתית להפרדת דת ומדינהמדינה יהודית ודמוקרטית? הסיבה האמיתית להפרדת דת ומדינה
  מהי מדינה יהודית ודמוקרטית? האם מדובר באוקסימורון? כיצד נולד הביטוי הזה, "יהודית ודמוקרטית", ומה גובר על מה – "היהודית" או "הדמוקרטית"? נדמה כי המפתח למציאת היחס הראוי בין דת לשלטון …
 • שיטת בן דרור ימינישיטת בן דרור ימיני
  במוסף לשבת האחרון בסופ״ש התפרסם כמו בכל שבוע, הטור של העיתונאי בן דרור ימיני. בטור השבוע התמקד ימיני בביסוס הטענה שלו, לפיה 95% מן הברנז׳ה התרבותית הישראלית מחזיקה בדעות ״שמאלניות״, …

4 תגובות

 1. זו התקווה טמבל – אבל בכל זאת קיר הברזל הוכיח את עצמו מעל מעבר ברמת המאקרו (ואפילו ברמת המיקרו). כיום לא נראה לי שיש כאלה שהם לא קיצוניים (לא "שמאל קיצוני" קלישאתי) שמדברים על פינוי כל שטחי C וכנראה שהפתרון יהיה איפשהו באמצע.
  כמובן שגם איילת שקד וגם הבית היהודי על שלל חרד"ליו הם סכנה למדינת ישראל ועל זה אין ויכוח.

 2. בגדול את הסקירה הזאת יכולת לעשות כמעט על כל פוליטיקאי. בחרת באיילת שקד בגלל טעמך האישי ועמדותיך הפוליטיות. חשדות מבוססים או לא מבוססים שלא הבשילו לשום הוכחה אפשר למצוא על כל אחד. (הרשה לי להניח שזה לא הפריע לך להצביע לבוז'י). האם הטיעונים של השמאל כן יורדים לרזולוציות קטנות? האם לשמאל ברור מה יעשו כשיהיו קסאמים על כפר סבא אם יתנו את יו"ש? התשובה היא כמובן לא!

  1. בהנחה ותהיה מדינה פלסטינית חיה ונושמת ויהיו רקטות על כפר סבא, תהיה לישראל הזכות להפציץ בחזרה.
   כל איש שמאל יגיד לך את זה.

   1. זה גם היה הטיעון של השמאל לפני ההתנתקות, והנה אנחנו אחרי ואף אחד לא מיישם את הבטחותיו ואם תטען שכן אז הרי שזה לא עוזר.. אז הטיעון הזה ריק מתוכן.

השאר תגובה