״שניים אוחזין״: איזו ממשלה תהיה לנו?

הבחירות שהתקיימו השבוע הביאו תוצאות חריגות במיוחד, היות ולמרות שכל הקולות כבר נספרו, לא ברור מי ניצח ומה יקרה בסופו של דבר. זאת הודות לשיטת המשטר שלנו, שקובעת בעצם שמי שירכיב את הממשלה הוא שיקבל יותר ממליצים מקרב חברי הכנסת בפני הנשיא. אם כן, לא ברור מה יקרה, אבל הרשו לי להעריך מה לא יקרה:

לא תהיה רוטציה

ב-1984 קיבל פרס יותר מנדטים משמיר, אך לשמיר היו יותר ממליצים באמתחתו. בדיוק כמו המצב שקרה השבוע לנתניהו וגנץ. ב-84 הצליחו לפתור פרס ושמיר את המצב באמצעות רוטציה, ואולי אפילו מעט אחריות לאומית. הפתרון הזה נשמע אידיאלי, אך הוא לא יתאים למצב שנוצר לפנינו היום: קודם כל, גנץ התחייב שלא יישב עם נתניהו כאשר יש את האיום של כתב האישום מרחף מעליו. את האיום הזה אי אפשר יהיה להסיר עד למועד שבו נתניהו יכול תיאורטית להתנקות מחשדותיו (לפי סעיף 36א לחוק יסוד הכנסת, אם לא תוקם ממשלה תוך שלושה חודשים, יתקיימו בחירות נוספות לא משנה מה). 

שנית, כל אחד ירצה להיות ראשון: גנץ לא יסכים שנתניהו יהיה ראשון, כי הוא יודע שהוא אמין פחות מזונה שאומרת ללקוח שהיה לה כיף: הוא לא יכול לסמוך על נתניהו שיעביר לו את השרביט במועד. כמו כן, נתניהו לא יסכים שגנץ יהיה ראשון, משום שהוא למעשה הלך לבחירות רק כדי להימנע מהעמדה לדין. אם צריך, ישרוף את המועדון בשביל עוד עשרים דקות על הכסא כראש ממשלה. 

מלבד זאת, ניצבת הלכת פנסחי-דרעי ברקע, אז קבע בית המשפט העליון ששר (או סגן שר) שיש נגדו כתב אישום חייב להיות מפוטר על ידי הממשלה. לכאורה אם כך נקבע לגבי שר, קל וחומר שהקביעה תקפה גם לגבי ראש ממשלה. מצד שני, החוק קובע מפורשות שרק כאשר פסק הדין חלוט חייב ראש הממשלה להיות מפוטר מתפקידו. משפט זה לא מתמטיקה, ואין תשובה אחת נכונה, ובמקרה הזה אין ספק שפוליטיקה תשפיע על ההכרעה המשפטית.

קחו סיטואציה

נדמיין מצב שבו גנץ ראש ממשלה ראשון ונתניהו אמור להיות שני ומכהן בינתיים כשר. נניח שהוחלט על הגשת כתב אישום נגד נתניהו. במצב כזה,  נתניהו כשר חייב להתפטר. עכשיו, בגלל שזה נתניהו, הוא לא מינה לעצמו ממלא מקום, שהרי הוא מבקש תמיד לצרוב בתודעת חסידיו שאין לו מחליף לעולם. במצב כזה, כאשר יסתיים תורו של גנץ על כיסא הממשלה, מי יחליף אותו? לא ניתן להכריע מי יהיה ראש ממשלה על ידי פריימריז בליכוד. כמו כן, לא סביר שהליכוד פשוט יניח לגנץ לכהן עוד שנתיים כראש ממשלה. לפיכך, אין שום אפשרות מתמטית לרוטציה, מלבד כזאת בו גנץ מתפרס בפני נתניהו ומאפשר לו חסינות, ואם יעשה זאת, ייאבד ברגע את התמיכה של יותר ממליון המצביעים שלו.  

נתניהו ראש הממשלה כרגע, אך אין שום תסריט סביר שבו הוא מצליח להחזיק בשלטון לקדנציה נוספת: הרשו לי להעריך שמה שיקרה בסופו של דבר, הוא שנתניהו יודח על ידי חבריו לסיעה. מספיק ליכודניקים חמים על נתניהו, ולכמה מהם יש אפילו מספיק תעוזה ושכל כדי לעשות ספין כך שהם יצאו מכך מחוזקים. מישהו בליכוד יעשה מהלך על הכתר של נתניהו, ומי שימהר לעשות זאת ירוויח.

פוסטים נוספים

תגובה אחת

בא לכם להגיב?